W KRĘGU SCENY

Towarzystwo Kultury Teatralnej w Rzeszowie podjęło realizację programu pod hasłem „W kręgu sceny”; jest to część zadania „Wyprawy w świat teatru” objętego mecenatem samorządu podkarpackiego i dofinansowanego z budżetu województwa. Istotą projektu jest dotarcie z wartościowymi spektaklami oraz działaniami edukacyjnymi do miejscowości, w których profesjonalny teatr zwykle nie gości.

Województwo Podkarpackie jest ciągle regionem ubogim w instytucje kultury. Równie ważnym problemem jest nieodpowiednia jakość oferty kulturalnej, kierowanej zazwyczaj przez półprofesjonalne grupy. Goszczą one częściej w domach kultury niż zawodowe teatry, bowiem minimalizując – kosztem artystycznej jakości – wydatki na produkcję prezentowanych przedstawień, oferują bilety po bardzo niskich cenach. Teatr instytucjonalny nie może sobie pozwolić na takie kalkulowanie cen, w związku z czym często przegrywa z chałturą, a gust widzów jest psuty poziomem „widowisk”.

* * *

Pierwszy etap W kręgu sceny został już zakończony, trwał od 9–14 kwietnia 2014 r.; w Błażowej, Wiercanch, Gnojnicy, Białobrzegach, Olimpowie i Baszni Dolnej zaprezentowana została „Spowiedź w drewnie” Jana Wilkowskiego. Spektakl wyreżyserował Ryszard Szetela. asystentem reż. jest Jolanta Nord, scenografię przygotował Janusz Pokrywka, kostiumy zaprojektowała Beata Klimkowska, muzykę opracował Bartosz Szetela, lalki według projektów scenografa wyrzeźbił Kazimierz Czapka, a środki inscenizacyjne wykonał Dariusz Szetela.

                                                              * * *

ETAP DRUGI ROZPOCZNIE SIĘ 1 WRZEŚNIA 2014, A ZAKOŃCZY 15 LISTOPADA 2014 i obejmie 13 miejscowości. Prezentowane będą dwa spektakle, przygotowane przez rzeszowski Teatr Maska (członek zbiorowy TKT):

– „Tygrys Pietrek” Hanny Januszewskiej i Jana Wilkowskiego, reżyseria i scenografia Ireneusz Maciejewski, muzyka Anna Świętochowska, konsultacja cyrkowa: Paweł Suski. Przedstawienie zostało zrealizowane w konwencji cyrkowej, ułatwiającej małemu widzowi zrozumienie przekazywanych w tekście sztuki treści (na przykład – co to jest odwaga, czym się różni odwaga od brawury). Przejrzysta fabuła, dowcipny tekst, zabawne sytuacje, śmieszne kostiumy i żywiołowa gra aktorska sprawiają, że przedstawienie staje się teatrem familijnym.

– „Niech żyje cyrk!” według „Historii sentymentalnej” Kazimierza Mikulskiego, scenariusz i reżyseria Jacek Malinowski, scenografia Janusz Pokrywka; wykorzystano fragmenty utworów zespołu Tiger Lillies. Przedstawienie, przeznaczone dla młodzieży i dorosłych, jest groteskową opowieścią o artystach z rozwiązanej grupy cyrkowej

„Tygrys Pietrek”zostanie pokazany w domach i ośrodkach kultury w Pysznicy, Grochowem, Brzostku, Miejscu Piastowym, Dubiecku, Tarnogrodzie, Niwiskach, Radomyślu Wielkim. Wiśniowej. „Niech żyje cyrk!”zobaczą widzowie w Skopaniu, Miejscu Piastowym, Radymnie, Cieszanowie, Osieku Jasielskim.

Każdej prezentacji będą towarzyszyć – dostosowane do wieku uczestników – działania edukacyjne, mające na celu zaznajomienie z tajnikami sztuki teatru, a w szczególności teatru lalek. Będą to między innymi: poznanie różnych rodzajów lalek teatralnych (kukły, pacynki, jawajki, marionetki itp.), możliwość spróbowania swoich sił w sztuce animacji (Do zajęć wykorzystane zostaną lalki ze zbiorów Muzeum Lalek Teatralnych Maski.) Spotkanie z konstruktorem lalek pozwoli na pokazanie drogi od projektu scenograficznego do przedstawienia, sekretów konstrukcji lalek i wykonania teatralnych rekwizytów.

Po przedstawieniach dla młodzieży i dorosłych odbywać się będą spotkania z aktorami.

 

Ta strona używa plików cookie, aby poprawić przyjazność dla użytkownika. Użytkownik wyraża zgodę na dalsze korzystanie ze strony internetowej.

Polityka prywatności