W kręgu żywego słowa. 66. Ogólnopolski Konkurs Recytatorski, Salon Poezji Dokumentacja 2021

Gdyby przyszło w kilku słowach ocenić Konkursowy rok 2021, powiedzielibyśmy: trudny, ale dobry. Trudny, bo przyszło mierzyć się z wieloma przeszkodami, walczyć z niepewnością i złą wiarą, pobudzać wolę trwania. Dobry, bo cały zamierzony program został wykonany, bo 66 OKR odbył się we wszystkich województwach, odbyły się wszystkie spotkania finałowe, a poziom artystyczny został powszechnie oceniony jako zaskakująco wysoki.

66 OKR – doczytana księga
Synteza w dokumentach

Gdyby przyszło w kilku słowach ocenić Konkursowy rok 2021, powiedzielibyśmy: trudny, ale dobry. Trudny, bo przyszło mierzyć się z wieloma przeszkodami, walczyć z niepewnością i złą wiarą, pobudzać wolę trwania. Dobry, bo cały zamierzony program został wykonany, bo 66 OKR odbył się we wszystkich województwach, odbyły się wszystkie spotkania finałowe, a poziom artystyczny został powszechnie oceniony jako zaskakująco wysoki.
Godzi się przypomnieć kilka faktów z niełatwej drogi. Konkurs ogłosiliśmy później, niż zwykle – w końcu stycznia, bowiem uznaliśmy za słuszne poczekanie jako że prognozy nie były optymistyczne. W komunikacie datowanym 29 stycznia podaliśmy, budowany wedle wieloletniej tradycji, kalendarz poszczególnych etapów. Potem znowu było czekanie, albowiem rząd obwieścił, że w początkach kwietnia zapadną decyzje, odnoszące się do dalszej nieco przyszłości. I wtedy zagroził kryzys – kryzys wiary. Z dwóch województw odezwały się kategoryczne, z dwóch innych wstrzemięźliwe, głosy za przeniesieniem eliminacji albo do formuły ON-LINE, albo na drugą połowę roku. Konkretnie – we wrześniu wszystkie przyspieszone eliminacje, potem kolejno finały. Nie zgodziliśmy się, oznajmiliśmy, że walczymy o  ż y w y  r u c h   r e c y t a t o r s k i, bo tylko taki ma sens i zyskaliśmy prawie powszechne poparcie, tylko w jednym województwie upór okazał się nieprzezwyciężalny i to skutkowało zmianą organizatora. W innym województwie organizator poczuł się zmęczony, dzieło podjął inny, od lat zaprzyjaźniony. I jeszcze jeden przypadek – zabrakło „ochotnej” instytucji, pozostali wierni przyjaciele i dali sobie radę.
Dopiero w połowie kwietnia mogliśmy odpowiedzialnie postanowić – tylko finał recytatorów w czerwcu i w specjalnej regule, pozostałe po wakacjach. Tak też się stało. Finały teatrów jednego aktora i poezji śpiewanej przenieśliśmy na I połowę września. Sukces był pełny – stawiło się (podajemy łączną liczbę) 90 zakwalifikowanych do ostatecznych rozgrywek, nie mogło przystąpić zaledwie paru wykonawców.
Zdołaliśmy również przeprowadzić „finał finałów”, czyli Salon Poezji – Koncert laureatów 66 OKR w Teatrze Polskim im. Arnolda Szyfmana. Bardzo to był udany koncert – serdecznie i gromkimi oklaskami przyjęła stołeczna publiczność laureatów. To było nie mniej cenne, niż nagrody.
Przygotowując ten materiał, dokonujemy ostatniego aktu – zbieramy dokumentację końcowych etapów: finałów i Salonu. Poczuwamy się do obowiązku wykonania tej pracy, bowiem ogromny wysiłek setek organizatorów, animatorów, wreszcie wykonawców, musi być przynajmniej w taki sposób uszanowany. Protokoły finałów to nie wyłącznie spis laureatów i zdobytych przez nich nagród, to również opinie jurorów – surowych, ale przychylnych i kompetentnych. Program Salonu to także krótkie notki o uczestnikach. Niby niedużo, a przez 10 lat złożyły się na wielobarwny obraz naszego r u c h u – satysfakcji, marzeń, wyznań…
Dziękujemy wszystkim, którzy do budowanego wspólnie gmachu dołożyli cegiełkę własnego TRUDU. Zamknąć to sumowanie i złożyć p o d z i ę k o w a n i a, można w jeden tylko sposób, w sposób zgodny z duchem Konkursu – słowem poetyckim.

Chciałem już zamknąć dzień na klucz,
Jak doczytaną księgę,
Owinąć się czarną ciszą
I zasnąć na potęgę.

Aż tu za oknem wściekła zorza,
Budząca radość i przestrach,
Rozbłysła niczym pożar,
Wybuchła jak orkiestra.

Oto dzień nowy i świat nowy
Tysiącem dziwów gra mi.
Zerwałem się na równe nogi
Przed wysokimi stanąłem schodami.

Przed nami 67. Ogólnopolski Konkurs Recytatorski.

Towarzystwo Kultury Teatralnej

Przytoczony wiersz: Leopold Staff Chciałem już zamknąć dzień

 

 

S A L O N  P O E Z J I – Koncert laureatów 66. OKR
Teatr Polski w Warszawie, 10 października 2021

Otwarcie:
– Andrzej Seweryn – Dyrektor Naczelny Teatru Polskiego im. A. Szyfmana
– Lech Śliwonik – Prezes Towarzystwa Kultury Teatralnej
*
Na początku było… z Marcinem Bosakiem, laureatem OKR rozmawia Lech Śliwonik
____________
Małgorzata Burjan – Słupsk (woj. pomorskie), II nagroda w turnieju poezji śpiewanej
Od czasu studiów – filologia polska z terapią pedagogiczną – pracuję z dziećmi, młodzieżą i dorosłymi: umuzykalniam, uwalniam ekspresję przez teatr, pedagogikę zabawy… Kocham obecność w naturze i chcę dzielić się z innymi zachwytem nad nią, dlatego fotografuję. Lubię różne rodzaje śpiewu, od klasycznego do ludowego. Śpiewanie poezji zajęło mnie na dłużej. Oby na jak najdłużej.
Tadeusz Kubiak – Palenie w piecu, muz. Patryk Skarbek-Tłuchowski

Marta Łaska – Biała Podlaska (woj. lubelskie), I nagroda w kat. dorosłych
W tym roku zamierzam skończyć studia animacji kultury na Uniwersytecie Marii Curie-Skłodowskiej, jestem w trakcie pisania pracy magisterskiej. Będę kształcić się dalej… Od recytacji mogę odejść, ale zauważyłam ostatnio, że recytacja nie odejdzie ode mnie. Z Konkursem jestem związana od gimnazjum, w recytacji zakochana (chyba ze wzajemnością) od szkoły podstawowej. Ta miłość ciągle dojrzewa. Mam nadzieję, że starczy jej na długo.
Stanisław I. Witkiewicz – W małym dworku i Anna Świrszczyńska – Drzwi są zawsze otwarte
Katarzyna Żbel – Bielsko Biała (woj. śląskie), II nagroda w kat. młodzieży szkolnej
Przygodę z recytacją zaczęłam w gimnazjum, ale dotąd w skali lokalnej, dopiero tegoroczny Ogólnopolski Konkurs Recytatorski miał dla mnie wymiar rzeczywiście ogólnopolski. Dzisiaj jestem już studentką I roku Akademii Sztuk Teatralnych im. Stanisława Wyspiańskiego w Krakowie. Plany? Te dalekosiężne wiążę z występowaniem na scenie. Te bliższe to zdobycie Kościelca w Tatrach Wysokich.
Artur Pałyga – Romeo i Julia. Co nas kusi? fragm.
Benedykt Waszak – Dębno (woj. zachodniopomorskie), I nagroda w turnieju teatrów jednego aktora
Pracuję fizycznie, ale staram się zrobić w swoim życiu coś jeszcze. Pierwszy kontakt z teatrem miałem 20 lat temu w Dębnowskim Ośrodku Kultury i to trwa do dzisiaj. Kilka razy brałem udział w konkursach recytatorskich, z drobnymi sukcesami. Mam plany. Chciałbym założyć szkołę karate, interesuję się muzyką, rok temu zacząłem przygodę z łucznictwem.
Monodram (fragm.) Adrian Z – na podstawie powieści Steve Sem-Sandberga – Wybrańcy tł. Paulina Rosińska; reż. Anatol Wierzchowski
Szymon Andrzejewski – Gorzów Wielkopolski (woj. lubuskie), I nagroda w kat. młodzieży szkolnej
Uczeń IV LO im Tadeusza Kotarbińskiego. Rok temu zdobył I nagrodę w OKR, w tym roku powtórzył sukces, a to znaczy, że trafił do elitarnego grona podwójnych laureatów. Od początku, czyli prawie od dziesięciu lat, wspierany przez wychowawczynię, Panią Barbarę Dobrosielską. Plan bliższy – przygotować się do zdawania matury i „nie oszaleć po drodze”. Plan dalszy – zdawanie do Akademii Teatralnej.
Leszek Kołakowski – Rozmowy z diabłem fragm
Krystian Kanclerz – Pokrzywno (woj. wielkopolskie), II nagroda w kat. młodzieży szkolnej
Za mną pięć lat pięknej przygody – konkursy, festiwale, dwa razy finał OKR. W 2016 roku zapisałem się na zajęcia do Pana Włodzimierza Ignasińskiego; ruchowi recytatorskiemu wiele zawdzięczam, zawsze pozostanie ważny. Od 1 października jestem studentem Akademii Teatralnej w Warszawie. Przyszłość? Chciałbym każdą godzinę zajęć w Akademii tak wykorzystać, byśmy kiedyś znowu spotkali się w murach Teatru Polskiego.
Bogusław Kierc – Snuć miłość
Dawid Mik – Tarnów (woj. małopolskie) – I nagroda w turnieju poezji śpiewanej
Studiuje filozofię i psychologię na Uniwersytecie Jagiellońskim. Pogubiony w poetyckich czasoprzestrzeniach, poszukujący swojej artystycznej drogi, w czym pomaga mu fascynacja psychologią twórczości. Wokalista, autor tekstów w duecie Szpetni, współtworzonym z pianistą i kompozytorem Filipem Kotem. Założyciel studenckiego teatru małych form dramatycznych i muzycznych Najmniejsza Scena Świata.
Ewa Lipska – Ostrzeżenie, Nic nie jest pewne, Recepta (wykonanie łączne); muz. Filip Kot
Zofia Krzyszycha – Kraków (woj. małopolskie), II nagroda w turnieju wywiedzione ze słowa
W tym roku zdałam maturę i w tym roku miałam swoją wielką ogólnopolską przygodę w konkursie recytatorskim. Mój związek z ruchem recytatorskim jest długi, liczy sporo lat, ale swoją przyszłość wiążę z inną dziedziną. Uwielbiam taniec współczesny, chciałabym swoje emocje, swoje wzruszenia wyrażać przez ruch.
Wisława Szymborska – Myśli nawiedzające mnie na ruchliwych ulicach fragm.
Bartłomiej Kraszewski – Skierniewice (woj. łódzkie) – III nagroda w kat. młodzieży szkolnej
Jestem uczniem liceum im. Bolesława Prusa. Od 12 lat tańczę breakdance, od 5 lat uczestniczę w zajęciach teatralnych. Interesuję się muzyką, szczególnie metalową. Przygodę z ruchem żywego słowa zacząłem niedawno, udział w Ogólnopolskim Konkursie Recytatorskim mogę uznać za swój prawdziwy debiut. W planach – studia aktorskie.
Witold Gombrowicz – Pamiętnik Stefana Czarnieckiego fragm.
Danuta Magierska – Słupsk (woj. pomorskie), II nagroda w kat. dorosłych
Od 15 lat studentka Uniwersytetu Trzeciego Wieku i uczestniczka działań w sekcji teatralnej. Od 8 lat recytatorka i aktorka Teatru Dojrzałego w Ośrodku Teatralnym RONDO Słupskiego Ośrodka Kultury. Ulubione teksty dramatyczne – Kołysanka i Nie Ja Samuela Becketta, ulubiony poeta – Cyprian Kamil Norwid. Będąc szczęśliwą mamą, babcią i prababcią, jako stypendystka ZUS, dzieli czas i uczucia między rodzinę i teatr.
Janusz Głowacki – Czwarta siostra fragm
Tomasz Buczkowicz – Białystok (woj. podlaskie), III nagroda w kat. dorosłych
Przed czterema laty, gdy zakwalifikował się do finału, a potem do Salonu Poezji, powiedział: Jestem nauczycielem języka polskiego, więc ze słowem mam od czynienia na co dzień. Staram się poezją zarażać młodzież, która mówi o sobie „umysły ścisłe” – pracuję bowiem w Akademickim Liceum Ogólnokształcącym Politechniki Białostockiej. Z tej chęci zarażania wziął się pomysł udziału w OKR. Nic się nie zmieniło – pomysł i jakość udziału okazały się trwałe.
Leszek A. Moczulski – Spóźniona rozmowa z Babcią
Małgorzata Burjan – Władysław Broniewski – Listopady, muz. Patryk Skarbek-Tłuchowski
*
Marcin Bosak – dedykowane wykonawcom Salonu Poezji:
Marlon Brando – O sobie samym – fragmenty pamiętnika
*
Opieka reżyserska–Bożena Suchocka

Protokół
Finału 66. Ogólnopolskiego Konkursu Recytatorskiego
turniej recytatorski i turniej wywiedzione ze słowa
Ostrołęka, 23-26 czerwca 2021 roku

Jury w składzie: prof. Bożena Suchocka – przewodnicząca, prof. Krzysztof Mrowcewicz, Jan Zdziarski, Michał Kurek, Grzegorz Szlanga – po wysłuchaniu 57 uczestników, w tym 48 w turnieju recytatorskim (18 w kategorii dorosłych i 30 w kategorii młodzieży szkolnej) i 9 w turnieju wywiedzione ze słowa, postanowiło przyznać nagrody i wyróżnienia.
W Turnieju Recytatorskim
* Kategoria dorosłych:
I nagroda w wysokości 1.300 złotych, ufundowana przez Prezydenta Miasta Ostrołęka – Marta Łaska reprezentująca Bialskie Centrum Kultury w Białej Podlaskiej, woj. lubelskie,
II nagroda w wysokości 900 złotych, ufundowana przez Dyrektora OCK – Danuta Magierska – Słupski Ośrodek Kultury w Słupsku, woj. pomorskie,
III nagroda w wysokości 700 złotych, ufundowana przez Prezydenta Miasta Ostrołęka – Tomasz Grzegorz Buczkowicz – nauczyciel Akademickiego LO Politechniki Białostockiej w Białymstoku, woj. podlaskie.
Wyróżnienia I stopnia w wysokości 300 złotych:
Kamila Kierczuk – Studio Teatr Iwona Mirońska-Gargas w Szczecinie, woj. zachodniopomorskie,
Aleksandra Ignasińska – Stowarzyszenie Ludzi Kreatywnych „Pokrzywa” w Pokrzywnie woj. wielkopolskie.
Wyróżnienia II stopnia w wysokości 200 złotych:
Alicja Czarnuszka – oraz Janusz Bąk – Krajowe Centrum Kultury Niewidomych w Kielcach.
Wyróżnienia zostały ufundowane przez Dyrektora OCK.
* Kategoria Młodzieży Szkolnej
I nagroda w wysokości 1.300 złotych, ufundowana przez Dyrektora OCK – Szymon Andrzejewski – IV Liceum Ogólnokształcące im. Tadeusza Kotarbińskiego w Gorzowie Wielkopolskim, woj. lubuskie,
Dwie II nagrody w wysokości po 900 złotych, ufundowane przez Dyrektora OCK
– Katarzyna Żbel – Bielska Szkoła Aktorska im. Agnieszki Osieckiej w Bielsku Białej, woj. śląskie,
– Krystian Kanclerz – Stowarzyszenie Ludzi Kreatywnych „Pokrzywa” w Pokrzywnie woj. wielkopolskie.
III nagroda w wysokości 700 złotych, ufundowana przez Prezydenta Miasta Ostrołęka – Bartłomiej Kraszewski – Centrum Kultury i Sztuki w Skierniewicach, woj. łódzkie.
Wyróżnienia I stopnia w wysokości po 300 złotych, ufundowane przez Dyrektora OCK
– Agata Marczuk – II Liceum Ogólnokształcące w Nowogardzie, woj. zachodniopomorskie,
– Jagoda Brożyna – Młodzieżowe Centrum Kultury i Edukacji „Dom Harcerza” w Zielonej Górze, woj. lubuskie.
Wyróżnienia II stopnia w wysokości po 200 złotych :
Katarzyna Reichert ze Słupska – „Klub Kwadrat” Spółdzielni Mieszkaniowej Kolejarz w Słupsku, woj. pomorskie,
Kacper Siwiak – Łukowski Ośrodek Kultury w Łukowie, woj. lubelskie.
Wyróżnienia ufundowali solidarnie Prezydent Miasta Ostrołęka i Dyrektor OCK.
W Turnieju Wywiedzione Ze Słowa
I nagrody nie przyznano
II nagroda w wysokości 900 złotych – Zofia Krzyszycha reprezentująca XXX Liceum Ogólnokształcące im. św. Brata Alberta-Adama Chmielowskiego w Krakowie, woj. małopolskie.
Dwie III nagrody w wysokości po 700 złotych :
Nadia Fraszkowska z Lęborka, woj. pomorskie,
Kornelia Stasiła – Klub 5 Batalionu Strzelców Podhalańskich w Przemyślu, woj. podkarpackie.
*
Ostrołęckie Centrum Kultury ufundowało Nagrodę im. Pawła Opęchowskiego dla najmłodszego instruktora, którego recytator wystąpił w finale – statuetkę otrzymuje Aleksandra Skrzypczak (Wojsko Polskie).
Jury przyznało nagrody instruktorskie Piotrowi Dehrowi i Włodzimierzowi Ignasińskiemu za wieloletnie osobiste zaangażowanie w organizowanie eliminacji wojewódzkich w Wielkopolsce. Nagrody w wysokości po 250 złotych ufundował Dyrektor Ostrołęckiego Centrum Kultury.
Jury dziękuje serdecznie wszystkim organizatorom i uczestnikom, przede wszystkim gospodarzom spotkania, Ostrołęckiemu Centrum Kultury, za przygotowanie turnieju finałowego i jego perfekcyjną obsługę. Szczególne podziękowania składamy Panu Tadeuszowi Wiśniewskiemu, Dyrektorowi Ostrołęckiego Centrum Kultury oraz Pani Aleksandrze Kowalewskiej, Kierowniczce Klubu Oczko OCK.
Jesteśmy wdzięczni władzom miasta Ostrołęki, na czele z Prezydentem Miasta Panem Łukaszem Kulikiem, za gościnne przyjęcie i wszechstronne wsparcie Konkursu.
Nasze podziękowania niech przyjmą również wszyscy organizatorzy eliminacji wojewódzkich, a przede wszystkim nasi przyjaciele z województw: Wielkopolskiego, Śląskiego i Dolnośląskiego, którzy w sytuacji absolutnie kryzysowej, dzięki swojemu osobistemu zaangażowaniu przeprowadzili eliminacje.
Wyrażamy głęboką wdzięczność wszystkim instruktorom za przygotowanie wykonawców, a recytatorom za wartościowe propozycje artystyczne.
Nie możemy nie wspomnieć, że od 50 lat Ogólnopolski Konkurs Recytatorski jest organizowany przez Towarzystwo Kultury Teatralnej, co jest wielką osobistą zasługą jego aktualnego Prezesa, Prof. Lecha Śliwonika. Bez jego niestrudzonej pracy Konkurs prawdopodobnie dawno już przestałby istnieć.
Z wielką satysfakcją odnotowujemy inicjatywę wzbogacenia finałów o pozakonkursowe prezentacje przygotowane przez uczestników, które mogłyby się odbywać na zakończenie Konkursu.
*
Mimo przeciwności losu, mimo pandemicznej apokalipsy, która dotknęła cały świat, 66. Ogólnopolski Konkurs Recytatorski zakończył się z sukcesem tradycyjnym finałem w jak zawsze gościnnej Ostrołęce. Zakończyło się więc święto naszego języka, naszej ojczystej mowy, której kryzys obserwujemy z dużym zaniepokojeniem. Słowa znaczą coraz mniej, są przycinane, zniekształcane, oderwane od rzeczy, wykorzystywane do prymitywnej propagandy i manipulacji. Mało kto dba o kulturę mowy.
W tych trudnych czasach Ostrołęka jest czarodziejską wyspą, na którą przybywają z całego kraju miłośnicy polszczyzny, wielbiciele literatury – zarówno prozy, jak i poezji. 66. Ogólnopolski Konkurs Recytatorski przebiegał w roku niezwykłym – Roku Poetów. Dwieście lat temu urodził się Cyprian Kamil Norwid, twórca, który pisał: z rzeczy świata tego zostaną tylko dwie: poezja i dobroć, który wierzył w poezję i moc języka. Sto lat temu urodził się Krzysztof Kamil Baczyński, który swoim talentem i wyobraźnią bronił polszczyzny w najciemniejszym czasie wojennego koszmaru; sto lat temu urodził się Tadeusz Różewicz, wielki świadek kryzysu języka, który stał się pusty i bezsilny wobec bezmiaru okrucieństwa drugiej wojny światowej. Tym poetom zadedykowaliśmy tegoroczny Konkurs.
Wierzymy głęboko, że za rok spotkamy się znowu na święcie naszej Ojczyzny – Polszczyzny.
Ostrołęka, 26 czerwca 2021 roku
[Podpisy J u r y]
———————————————————————————–
Komentarz do protokółu Finału Turnieju recytatorskiego 66. OKR
O trzecim otwarciu zaczęliśmy myśleć po kolejnych 15 latach. Teraz szło o ożywienie, ale i uporządkowanie naszej strefy praktykowania żywego słowa, czyli OKR. Tu wtrącę, że nie przypadkiem zacząłem używać w pisaniu liczby mnogiej: od długiego już czasu wóz z napisem OKR ciągnę razem z Janem Zdziarskim – on nawet w to wkłada więcej sił, bo młodszy i sprawniejszy.
Tak napisałem o najważniejszych „rewolucjach” w Konkursie w swojej książce Teatr niezbędny (wydana 2019), te zdania odnoszą się do lat 90. Po co je przywołuję (i fragment podkreślam)? Nie mogłem być na finałowym turnieju OKR w Ostrołęce. Jurorzy pamiętali, że to już 50 lat mojego związku TKT z Konkursem (w istocie rzeczy – 55). A i że mam w tym dziele swoje zasługi. Ze wzruszeniem dziękuję, ale nie mogę tego gestu, utrwalonego w ostrołęckim protokole, pozostawić bez komentarza. Tym komentarzem jest cytat i podkreślenie.
Lech Śliwonik

66. Ogólnopolski Konkurs Recytatorski
Turniej Teatrów Jednego Aktora 18. „Sam na Scenie”
Słupsk, 2-4 września 2021 r.

Jury w składzie: Marcin Bortkiewicz, Małgorzata Paszkier-Wojcieszonek, Joanna Szczepkowska, Jan Zdziarski, po obejrzeniu 14 przedstawień konkursowych, przyznało nagrody i wyróżnienia:
I nagrody po 1600 zł, ufundowane ze środków Ministerstwa Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu:
– Benedykt Waszak z Dębnowskiego Ośrodka Kultury w Dębnie za spektakl
Adrian Ziegler – wybraniec oraz Anatol Wierzchowski za reżyserię;
– Karol Wnuk z Nowohuckiego Centrum Kultury w Krakowie za spektakl Nawrócenie oraz Marlena Topolska za opiekę artystyczną i reżyserię.
II nagrody po 1100 zł, ufundowane ze środków Ministerstwa Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu:
– Milena Piejko z Jarosławskiego Ośrodka Kultury i Sztuki w Jarosławiu za spektakl Marzyciel oraz Paweł Sroka za reżyserię;
– Daria Pudło z Młodzieżowego Domu Kultury nr 2 w Zabrzu za spektakl Inni oraz Katarzyna Boroń za reżyserię.
III nagrody po 800 zł, ufundowane ze środków Ministerstwa Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu:
– Aleksandra Chodor z Klubu Gońca Teatralnego w Teatrze Modrzejewskiej w Legnicy za spektakl Halina oraz Anita Poddębniak za reżyserię;
– Julia Ćwian z Klubu 5. Batalionu Strzelców Podhalańskich w Przemyślu za spektakl Na jedną kartę oraz Elżbieta Bernatek za reżyserię.
Nagrody specjalne:
* Paszport GERASA, uprawniający do przekraczania granic w świecie monodramu wraz z nagrodami po 500 zł, ufundowanymi ze środków Województwa Pomorskiego:
– Julia Ćwian – spektakl Na jedną kartę – nagroda i zaproszenie do udziału w XV Spotkaniach Teatrów Jednego Aktora na Helu w 2022 roku;
– Karol Wnuk – spektakl Nawrócenie – nagroda i zaproszenie do udziału w 36. Toruńskich Spotkaniach Teatrów Jednego Aktora w 2022 roku.
* Nagroda Towarzystwa Kultury Teatralnej – Teatr Rondo w Słupsku
za koncert na talerz perkusyjny, wokal, ciszę i miłość w wysokości 500 zł, ufundowana ze środków Starosty Powiatu Słupskiego – Sara Chwastek z Miejskiego Ośrodka Kultury w Dębicy za spektakl Tkliwostki oraz Dominika Migoń za reżyserię.
* Nagroda Dyrektorki Słupskiego Ośrodka Kultury – Słoik Ogórków Małosolnych, ukiszonych przez Jolantę Krawczykiewicz oraz zaproszenie na 20. Dni Kultury Żydowskiej w Słupsku: – Daria Pudło z Młodzieżowego Domu Kultury nr 2 w Zabrzu za spektakl Inni.
* Nagroda Publiczności przyznana przez Trójgłową Komisję do Zadań Specjalnych – wybrana w plebiscycie, w wysokości 1000 zł, ufundowana ze środków Ministerstwa Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu
– Karol Wnuk z Nowohuckiego Centrum Kultury w Krakowie za spektakl Nawrócenie.
* Nagroda specjalna w wysokości 1000 zł, ufundowana ze środków Miasta Słupska – Stanisław Otto Miedziewski.
*
Po obejrzeniu 14 spektakli konkursowych 18. spotkań „Sam na scenie” Jury chciałoby zwrócić uwagę na bardzo wyrównany poziom prezentacji. Niemniej jednak, widać na scenie ślad pandemicznej wichury, która ogarnęła nasz świat, domostwa, instytucje kultury. Przedstawienia sięgały po środki najprostsze, omijały poszukiwania nowych form, choćby związanych z innymi mediami, pozostawały zamknięte w kolistej konstrukcji swoich opowieści o intymnych ludzkich dramatach -niczym my, wszyscy w lockdownie, tęskniący za bliskością, dotykiem, ciepłem. Jakby na nowo wykonawcy musieli uczyć się być na scenie.
Twórcy monodramów dopominali się o zachowanie godności człowieka
w okrutnym, bezwzględnym wobec jednostki społeczeństwie. W szczególności ujawniła się troska o znaczenie w nim kobiety, otoczonej wymaganiami narzuconymi przez zmaskulinizowane przyzwyczajenia społeczne. Z prawdziwą przyjemnością jury pragnie zauważyć sceniczną walkę autorów o zauważenie i poszanowanie człowieka takiego, jakim naprawdę jest i chce być. (…)
Bez grzmiących fanfar, fajerwerków, w sposób skromny, ale pełen godności Gospodarze uczcili osiemnaste urodziny Turnieju. Był tort, krótkie przemowy, perlista lampka szampana, pokazy mistrzowskich monodramów. Było jak zawsze, do czego zdołaliśmy się już przyzwyczaić – gościnnie, rodzinnie, przyjaźnie. Wykonawcy mieli zapewnione warunki do zaprezentowania swoich przedstawień, instruktorzy – miejsce do niekończących się dyskusji, był czas na wspólne (z jurorami) „Gadanie o Monodramie”. I była odrobina smutku, że trzeba się żegnać – ale z nadzieją, że już za rok spotkamy się w gościnnym Teatrze Rondo w Słupsku.
Dołączamy szczere i gorące podziękowanie Dyrekcji, pracownikom oraz wolontariuszom współtworzącym tegoroczne Sam na Scenie. Było wspaniale.
*
Wszyscy uczestnicy Finału otrzymali książki przekazane przez Państwowy Instytut Wydawniczy i Instytut Witkacego.

Słupsk, dn. 4 września 2021 r.
J u r y

66. Ogólnopolski Konkurs Recytatorski
30. Finałowy Turniej Poezji Śpiewanej we Włocławku

Jury w składzie: Andrzej Fabisiak, Marta Górnicka, Krzysztof Herdzin, O. Wacław Oszajca, Katarzyna Winiarska oceniło w finałowym spotkaniu 19. wykonawców, zakwalifikowanych z przeglądów wojewódzkich.
* Po dyskusji jury postanowiło przyznać nagrody i wyróżnienia:
I nagroda w wysokości 4000 zł ufundowaną przez Samorząd Województwa Kujawsko-Pomorskiego,– Dawid Mik, reprezentujący Najmniejszą Scenę Świata w Tarnowie, woj. małopolskie.
II nagroda w wysokości 3000 zł ufundowaną przez Samorząd Województwa Kujawsko-Pomorskiego – Małgorzata Burjan – Słupski Ośrodek Kultury, woj. pomorskie.
III nagroda w wysokości 2 000 zł, ufundowaną przez Centrum Kultury „Browar B.” – Weronika Ważna – Lokalna Fundacja Filantropijna Projekt, Klub Dobrej Piosenki w Kwidzynie, woj. pomorskie.
III nagroda w wysokości 2 000 zł ufundowaną przez Centrum Kultury „Browar B.” – Barbara Majewska – Klub Centrum Szkolenia Żandarmerii Wojskowej w Mińsku Mazowieckim, woj. mazowieckie.
Wyróżnienie w wysokości 1000 zł ufundowane przez Samorząd Województwa Kujawsko-Pomorskiego – Dawid Urban – Klub 5. Batalionu Strzelców Podhalańskich w Przemyślu, woj. podkarpackie
* Nagrody specjalne, w wysokości 500 zł dla muzyków, ufundowane przez Samorząd Województwa Kujawsko-Pomorskiego otrzymują:
– Herman Żatuchin z Centrum Kultury Zamek w Poznaniu, woj. wielkopolskie
– Flip Kot z Najmniejszej Sceny Świata w Tarnowie, woj. małopolskie.

Włocławek, dnia 10 września 2021
J u r y

Dofinansowano ze środków Ministerstwa Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – Państwowego Funduszu Celowego

MKiDN

Ta strona używa plików cookie, aby poprawić przyjazność dla użytkownika. Użytkownik wyraża zgodę na dalsze korzystanie ze strony internetowej.

Polityka prywatności