Salon Poezji – Koncert Laureatów 67. Ogólnopolskiego Konkursu Recytatorskiego

Salon Poezji – Koncert Laureatów
67 Ogólnopolskiego Konkursu Recytatorskiego
Teatr Polski im Arnolda Szyfmana
Scena Kameralna im. Sławomira Mrożka
9 października 2022

Od tej informacji musimy zacząć, bo moment jest wyjątkowy – Koncert Laureatów Ogólnopolskiego Konkursu Recytatorskiego odbędzie się w Teatrze Polskim po raz DZIESIĄTY. Warto w takiej chwili przypomnieć, że Konkurs to jedna z najstarszych imprez ruchu amatorskiego w Polsce, ale i w Europie – za rok będzie świętował 70-lecie narodzin! Zaczynał się w 1953 roku jako spotkanie recytatorów, w długich dziejach wzbogacił program, rozszerzył zasięg. Najpierw (prawie 50 lat temu) pojawił się turniej poezji śpiewanej, nieco później (przed 40 laty) „doszedł” turniej teatrów jednego aktora. Jednoczy je wspólna idea: najważniejsze jest SŁOWO. Mówione, śpiewane, teatralizowane, ale zawsze traktowane jako fundament artystycznej wypowiedzi. Konkurs jest dzisiaj jednym z niewielu już miejsc szacunku dla wartościowej literatury i dla sztuki żywego słowa.
W jubileuszowym Koncercie wystąpi 12 osób, z wielkich ośrodków jak Kraków, Warszawa czy Łódź, ale i z całkiem niedużych miejscowości – z Czarnkowa, Grajewa, Lubaczowa. Przyjadą z naprawdę dobrą literaturą – dawną i nową, wśród autorów są Aleksander Fredro, Tadeusz Gajcy, Wisława Szymborska, Zbigniew Herbert, Ewa Lipska, Sławomir Mrożek, Roland Topor, Michał Wiśniewski, Ingmar Bergman. Przedstawią naprawdę godne zobaczenia i usłyszenia – bo własne, oryginalne – interpretacje.
Salon Poezji w Teatrze Polskim to dla uczestników Konkursu szczególne święto – tu mają szansę występu najlepsi z najlepszych, zdobywcy głównych nagród we wspomnianych wcześniej 3 turniejach. Na scenie co roku pojawia się nieco ponad 10 wykonawców. Dziesięć lat Koncertu to tylko 130 pasjonatów pięknego, wyrazistego słowa, wybranych spośród wielu tysięcy uczestników. Nic dziwnego, że traktują ten występ jako WYDARZENIE, zachowują w pamięci, opowiadają kolegom na innych turniejach…
I już na koniec. W każdym roku do udziału w Koncercie zapraszany jest Gość specjalny. W poprzednich latach zaproszenie przyjęli – Irena Jun, Janusz Gajos, Jerzy Radziwiłowicz, Wiesław Komasa, a z młodszego pokolenia – Natalia Sikora, Eliza Borowska, Marcin Bosak. Wszyscy mają swoje własne, indywidualne miejsce w polskim teatrze. Ale łączy ich coś jeszcze – wszyscy zaczynali od udziału w Ogólnopolskim Konkursie Recytatorskim, wszyscy byli jego laureatami.

Ta strona używa plików cookie, aby poprawić przyjazność dla użytkownika. Użytkownik wyraża zgodę na dalsze korzystanie ze strony internetowej.

Polityka prywatności