Do rozpoczęcia eliminacji centralnych 69. OKR w Ostrołęce pozostało już coraz mniej czasu. W konkursie wystąpi 71 osób w dwóch turniejach – recytatorskim i wywiedzionego ze słowa, a prezentacje oceniać będzie pięcioosobowe Jury, którego skład publikujemy.
prof. Bożena Suchocka
aktorka, reżyserka, profesor Akademii Teatralnej w Warszawie
wywodzi się z ruchu amatorskiego, wielokrotna laureatka OKR, później długoletnia jurorka eliminacji wojewódzkich i centralnych; od 1993 roku pracuje pedagogicznie w AT w Warszawie, w latach 2002-2008 była dziekanem wydziału aktorskiego, artystycznie współpracowała m.in. z Jerzym Grzegorzewskim, spektakle w jej reżyserii wystawiano m.in. w Teatrze Narodowym, warszawskich teatrach Ateneum, Studio, Rozmaitości i Współczesnym, a także m.in. w Częstochowie, Tarnowie, Toruniu.
Piotr Dehr
instruktor teatralny w Centrum Kultury „Zamek” w Poznaniu
teatrolog, jako instruktor jest współautorem wielu sukcesów recytatorskich, teatralnych i śpiewania poezji; animator ruchu amatorskiego w Polsce, wielokrotny juror eliminacji wojewódzkich OKR, reżyser koncertów galowych; twórca Ogólnopolskich Spotkań Recytatorów i Śpiewających Poezję ZADUSZKI, które odbywały się w Teatrze Nowym w Poznaniu, Ogólnopolskiego Festiwalu AMOR i PSYCHE odbywającego się w Szamotułach, a ostatnio projektu „Najmniejszy teatr świata” w CK „Zamek”.
Michał Kurek
aktor teatralny, telewizyjny i filmowy, na stałe w zespole artystycznym Teatru Polskiego im. Arnolda Szyfmana w Warszawie
wywodzi się z ruchu recytatorskiego, wielokrotny laureat OKR; od lat animator amatorskiego ruchu żywego słowa, żywa encyklopedia konkursów recytatorskich w ostatnich 10. latach; artystycznie współpracował z takimi reżyserami jak Krystyna Janda, Jarosław Kilian, Paweł Aigner, Bartosz Szydłowski, występował na deskach teatrów w: Krakowie, Poznaniu, Katowicach, Gdańsku oraz w Londynie. O konkursach i problemach ruchu recytatorskiego pisze do „Sceny”.
prof. Krzysztof Mrowcewicz
pisarz, poeta i eseista, historyk literatury i sztuki, wykładowca AT w Warszawie
jako badacz zajmuje się zarówno literaturą dawną, jak i najnowszą; autor wielu prac naukowych i podręczników szkolnych; w roku 2012 nominowany, a w 2018 nagrodzony Nagrodą Literacką Gdynia za tom esejów Rękopis znaleziony na ścianie. Ostatnio opublikował szekspirowską powieść Burza i zwierciadło (2022) oraz tom wierszy Metafizyki (2023). Z Ogólnopolskim Konkursem Recytatorskim związany od blisko dekady.
prof. Lech Śliwonik, przewodniczący Jury
Najpierw literaturoznawca, potem głównie teatrolog, Prezes ZG TKT w Warszawie
Badacz, dokumentalista, animator i propagator ruchu teatralnego i żywego słowa. Przewodniczący Rady Artystycznej OKR. Profesor Akademii Teatralnej od 1984, w latach 1996 – 2002 dziekan Wiedzy o Teatrze, a 2002-2008 rektor. Związany z OKR od 1965 roku, po 5 latach „przypisał” Konkurs do TKT, jest autorem poszerzenia go o poezję śpiewaną i teatr jednego aktora. Twórca i realizator koncepcji programowej ogólnopolskich Sejmików Wiejskich Zespołów Teatralnych, redaktor naczelny kwartalnika „Scena”; odznaczony Złotym Medalem Zasłużony Kulturze Gloria Artis.